max99 max99
1270
BLOG

Mafijne porachunki.

max99 max99 Gospodarka Obserwuj notkę 0

Mafia jest organizacją aspołeczną, a jej podstawowym wyróżnikiem w stosunku do innych organizacji społecznych, jest przymusowe odbieranie pewnych zakresów wolności innym grupom społecznym. Niekiedy powiązane z odbieraniem życia włącznie innym członkom danej społeczności, bardzo często pomiędzy sobą.

W każdej takiej organizacji typu mafijnego dochodzi do różnych agresywnych konfliktów, związanych albo z podziałem „łupów” albo ze strukturą władzy bądź też z próbą „wyłamania” się z przyjętych przez daną organizację zasad wewnętrznego postępowania.

Pokojowo-medialne przejęcie władzy w latach 90-tych XX wieku, a nie jak podaje się oficjalnie w roku 1989, przez ugrupowania związane z ruchem „Solidarności” nastąpiło jedynie w sferze opinii publicznej, a nie w rzeczywistości.

Realnie zarówno poprzednio jak i obecnie władza w dzisiejszej Polsce jest sprawowana przez siły bezpośrednio wywodzące się z układów ekonomiczno-politycznych PRL. Instytucji, która w swoim założeniu była antypolska i antyspołeczna oraz całkowicie podporządkowana aparatowi władzy w Moskwie.

Medialne oddanie władzy nastąpiło jedynie częściowo w sferze politycznej jednak wyłącznie w tej części , która nie mogła skutecznie wpływać na sferę ekonomiczną.

W dzisiejszej rzeczywistej gospodarce światowej dominacja społeczna jest wynikiem sił ekonomicznych a zwłaszcza finansowych, które za pomocą różnych instrumentów : stóp procentowych, kursów wymiany pieniężnej, cen papierów dłużnych itp. dyktują warunki brzegowe dla funkcjonowania władzy politycznej. Z tych też powodów pierwszymi polskimi prywatyzowani przedsiębiorstwami były instytucje finansowe, które miały przyczynić się do demontażu realnego przemysłu polskiego jak również do atomizacji i pauperyzacji polskiego społeczeństwa. Instytucje finansowe w Polsce zostały obsadzone całkowicie przez poprzedni establishment polityczno-wojskowy, którego zapleczem informacyjno-towarzyskim byli dawni pracownicy różnych, wielu służb specjalnych (SB, WSI, wywiad itp.).

Pierwsza dekada XXI wieku w Polsce to dekada rozkładu struktur tych powiązań i zależności, związana zarówno z wysychaniem źródeł finansowych (coraz mniejsze możliwości transferów pieniężnych z procesów zwanych eufemistycznie „prywatyzacją”), wprowadzenie nowej waluty euro do której te organizacje nie mają bezpośredniego dostępu (jedynie przez zamówienia publiczne, dlatego też obecne Euro stało się taka „dojną krową”), zmniejszanie się realnych stóp redyskontowych a zwłaszcza kryzys finansowy wynikający z działającego schematu gry zerojedynkowej (zawsze czyjś zysk jest kosztem drugiej strony).

Takie nawarstwianie się niekorzystnych dla tej grupy mafijnej czynników prowadzi w końcu do wzajemnego eliminowania się bądź chęci wyłamania się z reguł obowiązujących w danej grupie.

Ukazuje się to jako coraz bardziej agresywna walka o zasoby i możliwości albo wręcz o przeżycie.

Wynikiem są coraz bardziej powszechne informacje o śmierci członków grupy mafijnej, która w latach 90-tych XX wieku w sposób bez żadnego oporu społecznego przejęła władzę ekonomiczną nad majątkiem publicznym wszystkich Polaków, co nazwane zostało eufemistycznie prywatyzacją, a polegało jedynie na opisanym w historii procesie „prywatyzacji zysków i uspołecznianiu kosztów”.

max99
O mnie max99

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka