max99 max99
328
BLOG

Obecni uchodźcy są skutkiem procesów kolonizacyjnych Europy Zachodniej.

max99 max99 Polityka Obserwuj notkę 8

Państwa Europy Zachodniej takie jak: Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia, Holandia czy Belgia od kilkuset lat czerpią korzyści z podbijania innych narodów na całej kuli ziemskiej. Na skalę wręcz przemysłową proces kolonizacji zaczął się łącznie z okresem tzw. rewolucji przemysłowej, która przede wszystkim wymagała dwóch podstawowych czynników: taniej siły roboczej, najlepiej niewolniczej i tanich surowcowych zasobów ziemi. W miarę wzrostu gospodarczego w krajach ulegających uprzemysłowieniu wzrastała też cena pracy robotników a wraz z nią wzrastała świadomość swojej wartości co doprowadzało, jak i obecnie doprowadza, do nieuniknionego konfliktu pomiędzy „tanią” liczną siłą roboczą a nieliczną lecz posiadającą sferą właścicieli ziemi i środków produkcji czyli „wspaniałych” kapitalistów.

Procesy nieustającej akumulacji kapitału gwałtownie narastające od początków XVIII w, doprowadziły do wyczerpywania się tanich zasobów ziemi jak i niewolniczej „siły roboczej”, na terenach obecnej Europy Zachodniej, co jednocześnie wymusiło poszukiwanie alternatywnych ich źródeł, co następnie nasiliło procesy kolonizacyjne tychże państw na całym świecie, w których to procesach państwo polskie nie uczestniczyło, a wręcz od roku 1795 nie istniało i było kolonią Prus, Rosji, Austrii a później Niemiec i ZSRR.

Obecnie trwające konflikty zbojne na terenach  zarówno Afryki jak i Bliskiego Wschodzu są jedynie wynikiem powyżej opisanych procesów nieustającej akumulacji kapitałów wymagających coraz nowych obszarów do swojej bezwzględnej eksploatacji. Przez ten proces państwa bogate w zasoby ziemi a jednocześnie z biednym i rozbitym wewnętrznie społeczeństwem stają się ofiarami bezwzględnej polityki kolonizacyjnej typu „dziel i rządź”, prowadzącej w konsekwencji do wojen domowych, celem umożliwienia taniej eksploatacji zasobów ich ziemi. W żadnym z tych procesów nie tylko nie uczestniczyła Polska lecz sama była poddana podobnym procesom kolonizacyjnym.

Tak więc niezrozumiałą wręcz głupotą polityczną jest solidaryzm z państwami kolonialnymi Europy Zachodniej, które poprzez swoją obłędną politykę akumulacji kapitałów doprowadzają do wojen domowych w każdym bogatym w zasoby ziemi zakątku świata, celem ich krwawej, ale kosztowo taniej, eksploatacji,  a w przypadku exodusu części prawowitych właścicieli tychże zasobów domagają się współuczestniczenia w ponoszeniu konsekwencji swoich podbojów, od państw również będących kolonizowanymi,  na zasadzie „prywatyzacji zysków i uspołecznienia kosztów”, która to zasada od początków towarzyszy nierozdzielnie rozwojowi kapitalizmu. Do czasów istnienia państw narodowych powyższa zasada dotyczyła tylko terenów danej administracji państwowej, czyli danych narodów plus tereny skolonizowane. Od czasu utworzenia struktur Unii Europejskiej zasada  „prywatyzacji zysków i uspołecznienia kosztów” ma dotyczyć całej społeczności będącej w ramach tej struktury. Paradoksalnie się składa, że narody będące w tej strukturze najkrócej i przez to mające najmniej korzyści z tej struktury znajdują się na jej obrzeżach, przez co będą ponosiły najwięcej społecznych kosztów z powodu przemieszczania się fal uchodźców przez ich tereny, nawet jeżeli nie będą to kraje docelowe. Zyski w tych procesów nadal będą spływać do państw kolonialnych, zarówno z powodu ciągłej eksploatacji zasobów ziemi jak również  poprzez już trwające zamykanie się narodowych granic a przez to dokonywanie celowej selekcji przybywających emigrantów, wpuszczanie tylko tej taniej siły roboczej, która jest potrzebna danej gospodarce jak również najmniej konfliktogenna a zamykanie swoich granic dla tych, którzy mogą okazać się zbędni jak również powodować konflikty społeczne. Ci ostatni będą zmuszani do pozostawania na terenach państw przygranicznych Unii Europejskiej, w tym Polski, która z nierozwiązywalnym i kosztownym problemem społecznym zostanie pozostawiona sama sobie, już nie pierwszy raz.

max99
O mnie max99

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka